W czasach gdy niemal każdy telefon posiada aparat fotograficzny, pokusa robienia zdjęć i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych jest na porządku dziennym. Często mimo tego, że fotografujemy ładny obiekt, zdjęcia po prostu nie wyglądają tak dobrze, jak zdjęcia naszych znajomych. Na co warto zwrócić uwagę podczas robienia zdjęcia?
Zarabianie na fotografii w Internecie – Banki zdjęć.
Zadbaj o światło
Każdy profesjonalny fotograf wie, że najważniejszy nie jest wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, a światło. To ono nadaje zdjęciu głębi, a z prostego ujęcia potrafi uczynić dzieło sztuki. Jeśli chcemy sfotografować obiekt, który znajduje się w cieniu, warto umieścić aparat na stabilnym podłożu i uruchomić tryb samowyzwalacza. Aby wykonać wyraźne zdjęcie przy małej ilości światła, aparat potrzebuje więcej czasu, więc jeśli trzymamy go w dłoni – może wyjść nieostre.
Robiąc zdjęcia w pełnym świetle należy unikać fotografowania pod słońce. Obiekt fotografowany wyjdzie wtedy nieprawidłowo oświetlony, zaś niebo będzie prześwietlone. Zdjęcie będzie nieczytelne, oraz będzie wyglądało na płaskie – plan pierwszy i drugi nie będą się od siebie odróżniać.
Lampa błyskowa? To zdecydowanie zły pomysł jeśli planujemy zrobić zdjęcie portretowe. Twarz modela będzie zbyt mocno oświetlona (lub nawet przepalona), a wszelkie niedoskonałości skóry będą niezwykle podkreślone. Użycie lampy błyskowej przy robieniu zdjęć w pomieszczeniu może sprawić, że zbyt mocne światło będzie odbijać się od ścian i sufitu, a plan pierwszy i drugi będzie zlewać się w jedno.
Zadbaj o kadr
Robiąc zdjęcia danej osobie lub obiektowi, nie stawiajmy jej w centralnym punkcie kadru. Najlepiej aby najważniejszy punkt zdjęcia znajdował się lekko po lewej lub po prawej stronie. Zasadę tę można złamać, jeśli zdjęciem chcemy pokazać idealnie symetryczny widok, np. schody, las, morze, jednak trzeba robić to z wyczuciem.
Im mniej rozpraszaczy w kadrze, tym lepiej. Zdjęcie będzie bardziej czytelne, jeśli poza jego głównym elementem, nie będzie w kadrze niczego innego. Dodatkowe elementy tylko odwracają uwagę oglądającego, oraz psują kompozycję.
Rozważnie dobieraj filtry
Filtry do zdjęć proponowane przez np. Instagram wydają się być szybkim i dobrym sposobem na podkręcenie zdjęcia. Należy pamiętać, że to tylko narzędzie, które trzeba stosować umiejętnie. Nawet bardzo dobre zdjęcie jeśli zostanie potraktowane mocnym filtrem, straci na jakości i będzie nieczytelne dla odbiorców. Nie ma niczego złego w lekkim podkręceniu kolorów czy kontrastów, łatwo jednak wpaść w pułapkę filtrów i ze zdjęcia zrobić coś, co bardziej przypomina słabej jakości grafikę niż fotografię.
Robienie zdjęć telefonem komórkowym tylko pozornie jest bardzo proste. Ogromnym plusem jest to, że w przeciwieństwie do fotografii analogowej – tu można natychmiast sprawdzić na ekranie czy fotografia się udała i co ewentualnie należy poprawić. Robienie dobrych zdjęć nie jest zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów. Stosując się do kilku zasad, nie posiadając profesjonalnego sprzętu i wiedzy, można nauczyć się robienia naprawdę przyjemnych w odbiorze fotografii.
Powiązane tematy
Cechy potrzebne do zostania dobrym fotografem
Kto zarabia na fotografii? Klienci fotografa.